Zamość – perła architektury

Zamość to perła architektury. Patrząc obecnie na to miasto można pokusić się o takie stwierdzenie, chociaż zapewne znalazłyby się osoby, które uznałyby to za przesadę. Trzeba pamiętać, że nie można patrzeć na wygląd miasta poprzez aspekty takie jak ulice oraz nowe budynki, a nawet te starsze. Owszem, zabytki i architektura są bardzo ważne. Z pewnością wiedzą o tym mieszkańcy Krakowa (http://zobacz-uslysz-powiedz.pl/hej-na-krakowskim) Jednak nie należy patrzeć na nią tylko poprzez pryzmat współczesności.

Należy zagłębić się w historię i to, w jaki sposób tworzony był układ przestrzenny miasta i czy miał jakiś plan lub (co obecnie jest częste) był tworzony bez sensu, aby więcej się zmieniło. Biorąc pod uwagę aspekty współczesne takie jak restauracje, komunikacja czy noclegi (), Zamość jest całkiem dobrze zaplanowany, chociaż to i tak nie umywa się do jakości, jaka kiedyś była w polskich miastach, a obecnie niestety na Zachodzie. Zamość przede wszystkim różni się od innych miast tym, że mamy tu oddzieloną starą i nową jego część. Można powiedzieć, że strefą buforową będzie Park Miejski, który oddziela te dwie części. Okazało się to rewelacyjnym rozwiązaniem dla indywidualności i stylu Starego Miasta, które dzięki parkowi nie zostało tknięte przez macki nowych budynków i infrastruktury komunikacyjnej. Czy jest to dzieło przypadku? Raczej nie. Kiedyś polskie miasta przede wszystkim projektowano. Miasto miało plan, brano pod uwagę wszystko. Bliskość urzędów, gęstość zaludnienia, komunikację itp. Mieszkańcy mieli wszędzie blisko i żyło się może nie łatwiej, ale na pewno wygodniej. Dziś nie ma czegoś takiego jak plany zagospodarowania przestrzennego miasta. Budynki po prostu upycha się tam, gdzie jest miejsce. Później mamy nasze kochane korki, zatory i przedostawanie się z jednego końca miasta na drugi przez dwie godziny. Kiedyś w okolicach parku i starówki znajdowały się obszary zalewowe oraz fosy.

Jeżeli chodzi o zieleń i naturalną część miasta, to zdecydowanie dominuje ta zachodnia strona. Tu mamy więcej prywatnych posesji, ogródków działkowych, a nawet łąki. Stronia wschodnia to bardziej bloki mieszkalne, które kiedyś projektowane były pod komunikację miejską, aby ułatwić dojazd do pracy mieszkańcom.
Zamość to piękna i nietuzinkowa architektura, typowa dla Lubelszczyzny (http://teatrnn.pl/leksykon/node/2082/etnografia_lubelszczyzny). Z jednej strony nowoczesna komunikacja i dobrze rozwijająca się gospodarka, a z drugiej piękna stara architektura i zamiłowanie do kultury i jej kreowania.

One comment

  1. Lucy pisze:

    Lubię zwiedzać polskie miasta, Zamość jest kolejnym, w którym muszę znaleźć nocleg na choć kilka dni i poznać jego urok :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>