Piękno przyrody w Jeleniej Górze

Lubicie spędzać swój czas w wyjątkowy sposób? Uwielbiacie poznawać historie, tradycje nowych miejsc, podziwiać piękno przyrody? Koniecznie powinniście wybrać się do Jeleniej Góry, nie bez powodu nazywanej perłą Sudetów!

Miasto z każdej strony otoczone jest innymi górami, kryje w sobie naprawdę tak wiele atrakcji turystycznych, że prawdopodobnie nie zdążycie wszystkich zwiedzić nawet podczas najdłuższego w życiu urlopu. Miejsce zamieszkiwane jest przez ponad 80 tysięcy mieszkańców, co stanowi niemałą liczbę – a jednak od Was zależy, czy będziecie chcieli przebywać w nieco głośniejszym czy spokojniejszym miejscu.

Jelenia Góra została założona w 1108 roku – od tego momentu rozpoczyna się jej tradycja i oficjalna historia, która jest bogata i której pozostałości przewijają się w licznych autentycznych zabytkach, występujących w tym regionie. Baza noclegowa pomieści każdego turystę zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Jeleniogórskie noclegi (tutaj) są sprawdzonym rozwiązaniem także wtedy, kiedy planujecie przede wszystkim odkrywanie Sudetów. Z innych miejscowości w Sudety także wiedzie wiele wspaniałych szlaków. Jedną z nich jest Bystrzyca Kłodzka, w której oprócz gór znajdziecie wiele interesujących zabytków.

Przebywając w Jeleniej Górze, zdecydowanie powinniście odwiedzić Rynek, na którym znajduje się przepiękny ratusz i malownicze kamieniczki, nierzadko zdobione motywem jelenia. Kiedy dobrze się rozejrzycie, ujrzycie nietypowe biuro Informacji Turystycznej – umieszczone w zabytkowym tramwaju. W mieście nie braknie też wielu ciekawych muzeów, takich jak Muzeum Historii i Militariów czy Muzeum Przyrodnicze.

Jelenia Góra jest miastem rozległym i obfitym w parki – najważniejszym w okolicy jest przede wszystkim Karkonoski Park Narodowy. Warto także wybrać się Pałacu Paulinum, w którym bardzo dobrze funkcjonuje hotel i spa – niegdyś obiekt ten był popularną rezydencją myśliwską, zwłaszcza w XIX wieku. Jelenia Góra choć jest dużym miastem, czwartym pod względem wielkości w całym województwie dolnośląskim, spełnia wiele wymogów zdrowotnych. Dla tej przyczyny utworzono tutaj uzdrowisko Cieplice-Zdrój, do którego przybywa wielu kuracjuszy, pragnących poprawić swoją kondycję zdrowotną. Samo uzdrowisko sprawia wrażenie, jakby było odrębnym miasteczkiem w mieście – znajdziemy tu wiele ciekawych parków i innych atrakcji. Tymczasem w całej Jeleniej Górze nie zabraknie innych wartych zwiedzenia zamków, pałaców. Wiele z nich zachowanych jest w bardzo dobrym stanie i świadczy o niegdysiejszej potędze tego miasta. Jest to kawał prawdziwej historii, dowodzącej świetności i okazałości Jeleniej Góry nie tylko w dzisiejszych czasach, ale i jej bogatej przeszłości.

9 comments

 1. Kajtek pisze:

  Który zamek warto zwiedzić?

 2. Beniol pisze:

  Kolego, chyba wszystkie! A które noclegi warto wybrać?

 3. LeNa pisze:

  Każdy zamek trzeba zobaczyć, naprawdę warto. A jeśli chodzi o noclegi to ja z rodzinką zatrzymałam się w okolicy Jeleniej Góry – w miejscowości Lubiechowa – jest tam fajna agroturystyka.

 4. Ferdynand pisze:

  Nie wiedziałem, że to tak stare miasto :) musi być pięknie.

 5. Tadeusz pisze:

  piękne miasto i jego okolica.

 6. Adka pisze:

  Jelenia Góra to miejsce warte zobaczenia, racja:) A co do noclegów, to bez problemów znajdziemy taki na każdą kieszeń;)

 7. Beniol pisze:

  Obyście mieli rację, bo właśnie szukam czegoś taniego ;–)

 8. Gryza pisze:

  @Beniol zobaczysz, że nie pożałujesz noclegu w Jeleniej Górze czy w Lubiechowie – to bardzo ładna i ciekawa okolica

 9. Adam32 pisze:

  Ja się właśnie zastanawiam czy wybrać nocleg w Jeleniej Górze czy w Karpaczu, co polecacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>