Kolej i szlaki górskie w Zwardoniu

Zwardoń to jedna z najpiękniejszych miejscowości Górnego Śląska, leżąca w Beskidzie Żywieckim na pograniczu z Beskidem Śląskim przy samej granicy ze Słowacją. Miejscowość ma bardzo duże walory turystyczne, głównie walory przyrodnicze, jednak infrastruktura turystyczna Zwardonia także nie pozostawia wiele do życzenia. Ta przygraniczna wieś mieści kilka stoków narciarskich, wyciągów, obiektów noclegowych oraz schronisk, a w jej okolicy znajdują się bardzo ciekawe atrakcje i zabytki, głównie z okresu drugiej wojny światowej ze względu na to, iż Zwardoń jest stosunkowo młodą miejscowością.

Nazwa Zwardoń pojawia się na mapie końcem XVIII wieku przy istniejącym już wówczas bitym trakcie oraz w dokumentach określających zasięg cyrkułu myślenickiego. W XIX wieku w Zwardoniu otwarto linie kolejową z Żywca do Czadcy przez Zwardoń, zatrzymywały się tam też pociągi pospieszne jadące z Krakowa do Wiednia. Obecnie zabytkowy dworzec kolejowy w Zwardoniu obsługuje głównie pociągi jadące z Katowic przez Pszczynę, Wisłę do Zwardonia oraz pociągi Eurocity, zmierzające do kilku zagranicznych stolic.

W latach trzydziestych Zwardoń stał się bardzo znaną i modną stacją narciarską, co skutkuje dzisiejszym rozwinięciem się w tej miejscowości infrastruktury turystycznej oraz bazy noclegowej [do odnalezienia w sieci: dostępne noclegi Zwardoń]. Miejsce to popularność zawdzięcza głównie wyciągom narciarskim, których na terenie wsi jest aż piętnaście, znajdują się też cztery popularne szlaki turystyczne; czerwony na Wielką Rączę przez Skalankę; niebieski do Koniakowa i na Baranią Górę; czerwony do Soli przez Rachowiec; czarny, łącznik do szlaku czerwonego na Rachowiec. Wszystkie są niezwykłe i warte odwiedzenia, po drodze spotkamy ciekawą florę oraz kilka zabytków. Zdecydowanie najlepszy jest szlak niebieski, prowadzący na popularną w całej Polsce Baranią Górę, jest to jeden z najwyższych szczytów tego regionu, jak i całej Polski, szczyt wznosi się na 1220 metrów nad poziom morza.

Będąc w Zwardoniu, warto zatrzymać się na dłużej, baza noclegowa jest dosyć pokaźna i mieści wiele obiektów, głównie są to obiekty sezonowe, jednak poza sezonem letnim i zimowym niektóre są nadal czynne, i można liczyć wtedy na spore zniżki. W Zwardoniu znajduje się też kilka schronisk górskich, w których można liczyć na tani nocleg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>