„Hej na Krakowskim Rynku maki i powoje…”

Kraków jest miastem corocznie odwiedzanym przez rzesze turystów. Przyjeżdżają oni do tego zabytkowego miasta żeby zobaczyć liczne muzea, galerie oraz wystawy, ale zawsze głównym miejscem, w które udają się zwiedzający jest Rynek Główny. Wokół niego mamy do wyboru wiele miejsc, w których możemy zatrzymać się na nocleg (lista noclegów na krakowskim rynku: ).

Rynek Główny jest centralnym placem Krakowa, sercem miasta. Jest ulokowany na zbiegu jedenastu ulic i  na planie kwadratu. Do Rynku prowadzi między innymi ulica Grodzka. Spacerując nią można dotrzeć do Wawelu, czyli wzgórza na którym znajduje się zamek, dawna siedziba polskich królów.

Inną znaną krakowską ulicą prowadzącą do Rynku jest ulica Floriańska. Znajduje się na niej przede wszystkim Muzeum Farmacji, w którym można zobaczyć używane w przeszłości zioła i leki. Warto także zajrzeć do kawiarni zwanej Jamą Michalika, bowiem jest to dawna siedziba znanego kabaretu Zielony Balonik. Ulica Floriańska kończy się Bramą Floriańską, która stanowiła w przeszłości główne i reprezentacyjne wejście do miasta. U jej wylotu znajduje się Barbakan, w przeszłości był on fortem i siedzibą obronną, będącą najważniejszą częścią krakowskich fortyfikacji.

Na płycie Rynku Głównego z kolei znajdują się Sukiennice. Były one w zamierzchłych wiekach miejscem targowym. Jego nazwa wzięła się stąd, że sprzedawano w nich sukno, czyli materiał z którego szyto stroje noszone na co dzień. Obecnie w Sukiennicach znajdują się sklepy, w których można nabyć pamiątki związane z miastem, a także tradycyjne wyroby góralskie, biżuterię ze srebra i bursztynów oraz zabawki – są to produkty, którymi dawniej tradycyjnie handlowano w Sukiennicach. Warto dodać, że niedawno w czasie wykopalisk archeologicznych odkryto, że pod płytą rynku dawniej znajdował się inny plac miejski. Jego ruiny i zachowane warstwy dawnego miasta, które poddano renowacji można obecnie zobaczyć – zejście do podziemi znajduje się właśnie w Sukiennicach.

Na rynku oprócz usytuowanych centralnie Sukiennic zobaczyć można również Kościół Mariacki. To z jego wieży codziennie o pełnych godzinach rozlega się hejnał mariacki. Jest on urwany, ponieważ według legendy Tatar zabił hejnalistę, który grał hejnał mobilizując mieszkańców do obrony miasta.

Oprócz tego krakowski rynek słynie z Kościoła Świętego Wojciecha. Jest to bardzo mała, owalna budowla, usytuowana w pobliżu wieży ratuszowej. Sam ratusz nie przetrwał do dzisiejszych czasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>